Wywiad z Grzybkiem

Autor: Sqiper

Wywiad przeprowadzony z Marcinem Grzybowskim, znanym chyba bardziej ludziom z pseudonimu "Grzybek".

Sqiper : Może na wstępie takie proste pytanie: Od kiedy interesujesz się Manga i Anime
Grzybek : Trudno mi powiedzieć, kiedy dokładnie zaczęło sie moje zainteresowanie japońską animacją. Na oko możemy przyjąć, że było to około 10 lat temu. Wtedy  też został powołany do życia klub M&A KITA, którego byłem założycielem.

Sqiper : Jak dzisiaj podchodzisz do M&A ?
Grzybek : Na pewno dorosłem przez te parę lat. Mówiąc teraz, że interesuję się M&A nie zastanawiam się już co pomyśli świat o moich "bajeczkach". Teraz jestem również bardziej wybredny co do tytułów jakie czytam / oglądam. Polacy natomiast dorośli do kultury japońskiej. Nastała nawet moda na dalekowschodnie zwyczaje i historie.

Sqiper : Co Ci utkwiło w pamięci z początków Twojej kariery mangowca ?
Grzybek : Chyba to, że jeżeli ktoś się interesował M&A przed paroma laty to na pewno łatwiej było z nim nawiązać kontakt i porozmawiać niż teraz. Niestety dzisiaj prawie każdy sam sobie rzepkę skrobie.

Sqiper : Każdy chyba miał kiedyś jakieś marzenia związane z M&A w Polsce. Jakie były Twoje?
Grzybek : Tak jak spora część moich przyjaciół kupowałem wszystkie mangi w kiosku - nawet te co mnie nie interesowały, w myśl "aby ratować polski rynek mangowy". Z biegiem czasu zaczęło mi brakować pieniędzy na kolejne serie. Teraz człowiek podchodzi nawet z rezerwą do każdego wydania bo nie ma przecież gwarancji, że gdy się zacznie kupować jakąś serię to, że zostanie ona wydana do końca.

Sqiper : Myślisz, że teraz jest lepiej w mangowym światku czy lepiej było kilka lat temu ?
Grzybek : Kiedyś byłem działaczem lokalnym w obrębie własnego "powiatu". Z biegiem czasu zacząłem dowiadywać się  jak wyglądają konwenty od kuchni, jak pracuje redakcja gazety Kawaii ( starego Kawaii ) czy jak zachowują się fani na pl.rec.anime. Z upływem czasu zrozumiałem, że w kraju nie ma już prawie osób promujących zasadę "od fanów dla fanów". Wiele osób ma manię wielkości inni natomiast są przekonani o własnej nieomylności. Uważam, że zdecydowanie lepiej było na "początku", gdzie ludzie łączyli się dla wspólnego dobra.

Sqiper : Możesz wymienić kilka takich osób w Polsce, które szukają sławy i rozgłosu ?
Grzybek : Mogę, ale nie chcę. Po co rozpoczynać kolejny wojny i flame'y ? Włożenie kija w mrowisko spowoduje dalsze podziały w fandomie, które chyba i tak są nieuniknione. Uważny obserwator fandomu i tak zauważy co w nim śmierdzi. Najbardziej powinni się cieszyć Ci, którzy tylko siedzą w domowych zaciszach, daleko od tego całego chorego świata wpływów i wojen fandomowych.

Sqiper: Sugerujesz więc, że fandom przypomina to co dzieje się na arenie politycznej ?
Grzybek : Dokładnie. Każdy uważa, że jego poglądy są jedynie słuszne i najlepsze. Przestaliśmy być dziećmi z podstawówki. Jesteśmy dorośli i zaczynamy myśleć jak dorośli, a co za tym idzie zachowujemy się jak dorośli. Przykładem takiej zabawy politycznej był FAM, z którego każdy chciał brać ale o wkładzie w jego działalność można było zapomnieć.

Sqiper : Jak oceniasz działalność fanowską nie związaną z konwentami ?
Grzybek : Cieszy mnie, że pojawia się wiele fansubów oraz ponownie zaczęły się pojawiać fanziny. Działalność fanzinowa jest bardzo pożądana, szczególnie teraz gdy nie mamy na rynku żadnej profesjonalnej gazety o profilu M&A. Wiadomo jednak, że wygląd i sposób prowadzenia fanzinów sprzed paru lat się teraz nie sprawdzi. Fanziny muszą iść więc z duchem czasu.

Sqiper : Sądzisz, że fani ostatnimi czasy tworzą mało?
Grzybek : Nie, nie uważam tak, ale działalność fanzinowa najbardziej rzuciła mi się w oczy. Co jakiś czas pojawia się w fandomie jakiś "boom". Była moda na tworzenie stron WWW, była moda na fanziny, na fansuby, na konwenty, na AMVki, na sklepy. Teraz ponownie zaczyna pojawiać się działalność fanzinowa. Zastanawiam się, czy znów będziemy przechodzili te same mody w tej kolejności czy te fanziny to taki wybryk fandomu.

Sqiper : Nie będę Cię już dalej męczył, więc na koniec proszę Cię o jakieś przesłanie / złotą myśl.
Grzybek : Wyciągajmy wnioski z tego co już zrobiliśmy aby to co mamy zrobić było jeszcze lepsze.blog comments powered by Disqus