Yaoi - co należy i co warto wiedzieć

Autor: Yuki
17 maja 2006

PART ONE ~ Czym jest 'yaoi'?

3Yaoi jest to gatunek mang i anime opowiadający o miłości między dwoma mężczyznami. Nie należy się jednak wodzić powyższym zdaniem. Bohaterowie mang z pewnością nie przypominają tych znanych nam z amerykańskich filmów, pokazujących homoseksualistów jako mężczyzn przypominających skrzyżowanie kobiety ze szczurem...-___- (przynajmniej takie są moje odczucia), bez wątpienia z tym właśnie przeciętnemu człowiekowi kojarzy się gej. Co dziwniejsze w związkach między kobietami sprawa wygląda zupełnie inaczej. Lesbijki w przeciwieństwie do gejów nie wyróżniają się z tłumu kobiet heteroseksualnych w filmach, książkach czy serialach. A czemu tak jest? Hmm... To akurat sam bym chciał wiedzieć, ale to już zupełnie inny temat, w który nie zamierzam się na razie wgłębiać (jestem w końcu rocznikiem '88, więc gdzieś tak może za dwa czy trzy latka poruszę tą sprawę w którymś z artykułów).

A wracając do tematu. W Yaoi (zresztą tak jak jest w rzeczywistości) zwykle (żeby nie napisać 'zawsze') mniejszości seksualne nie rzucają się swoim zachowaniem w oczy. Najlepszym przykładem jest manga autorstwa Maki Murakami - Gravitation w jakiej nawet siostra głównego bohatera - Shuichi'ego - dopóki ten sam się nie przyznaje nie ma najmniejszego pojęcia, że jej brat woli facetów. Innym przykładem jest Yűki - drugi główny bohater Gravitation, bardzo znany autor romansów, o którym żaden z dziennikarzy czy fanów nie domyślał się, że pisarz również gustuje w mężczyznach. Ciekawe prawda? No i może jeszcze jeden przykład: Ryo (lub Randy - jak kto woli) z Fake'a - amerykański policjant po dwudziestce, po którym też chyba nikt by się nie spodziewał orientacji homoseksualnej (o jego partnerze - Dee'm, napisać tego nie mogę, bo dla niego pocałunek dwóch mężczyzn w publicznym miejscu do dziwnych rzeczy nie należy, oczywiście zależy jak na to patrzeć...).

2 A więc, czas na troszkę ironii: gej nie musi zachowywać się inaczej od reszty społeczeństwa? Dziwne, to na pewno błąd autorów mang 'yaoi', pewnie są niedoinformowani. No, przecież (prawie) każdy reżyser amerykańskich (ale nie tylko) filmów wie, że gej to osoba bezwstydnie podrywająca mężczyzn heteroseksualnych, osoba jakiej zachowanie wyraźnie zwraca uwagę i jaką łatwo rozpoznać z tłumu. No i mam do was pytanie czytelnicy: kto ma rację? Człowiek o poglądach jakie obok wypisałem czy ten którego zdanie zgadza się z tym przedstawionym w mangach 'yaoi'?

Pisałem już, że bohater yaoi'ów to postać jaka nie zwraca swoim zachowaniem uwagi. Są jednak tzw. związki jawne, czyli bohaterowie nie ukrywający swoich uczuć. Dziwi mnie nieco ten fakt, biorąc pod uwagę, że przecież nie każdy napotkany człowiek jest wodospadem tolerancji, który wszystko rozumie i niczym się nie razi, oczywiście nie mówię teraz, że na ulicy osoby będące w związku homoseksualnym powinny udawać zwykłych przyjaciół, a w domu uprawiać seks (chociaż, wiele związków tak właśnie robi), mam tylko na myśli, że nie należy np. całować się w publicznych miejscach. Pomyślcie o tym przez chwilę: nawet ludzie tolerujący mniejszości seksualne, mogą czuć się dziwnie, prawda? Bądź co bądź homoseksualizm to wciąż temat wzbudzający kontrowersję. Ale tak naprawdę o poglądach przeciętnego japończyka na te sprawy nie wiem za wiele, a na polskiej tolerancji się nie powinienem opierać opisując obcy mi naród. Właściwie niby wiele na ten temat mówią same mangi i anime, ale nie sądzę, że należy wierzyć we wszystko co przedstawiają.

4W końcu czy nie wydaje się wam dziwne, że w takiej Sailor Moon mieszkańcy Tôkiô tak szybko przyzwyczajają się do ataków demonów, kardianów i innych 'Lodowych Tancerek', że nawet gdy zostają zamrożeni na około półgodziny i ich serce przestaje bić to, gdy w końcu moc Usagi ich 'odmraża' specjalnie się tym nie przejmują, wracają do zakupów i opowiadają wzajemnie żarty? Nie raz śmiałem się z tego z przyjacielem komentując, że w Japonii to już jest chyba na porządku dziennym. Jeżeli nie skojarzyło się wam skąd pochodzi opisana scena to zapraszam do Sailor Moon S - The Movie. Innym przykładem na niewiarygodność w mangach (z tych bardziej przyziemnych sytuacji ^.^') jest chociażby postać Kinomoto Fujitaki - ojca Sakury (Card Captor Sakura), który w wieku 25 lat ożenił się z 16 letnią uczennicą - Nadesico i co ciekawe wciąż uczy (na dodatek na uniwersytecie).

Poza tym, chociaż to taki zapracowany człowiek, ma czas zrobić obiad, kolację, czasem śniadanie, no i zawsze deser po obiedzie (i to raczej czasochłonny deser), ale na występ córki do szkoły to się zwykle spóźnia albo go wcale nie ma. Wysyła swoją 10-cio letnia córkę na wycieczkę do Hong-Kong'u z koleżanką w jej wieku, niepełnoletnim (16 lat) bratem i jego kolegą. To chyba niezbyt odpowiedzialne, jak sądzicie? Trochę dziwne, że to piszę bo Card Captor Sakura to moja WIEEEEELKA miłość, ale co jak co, bez wad to nie jest. Widzę, że trochę wyszedłem poza temat. Wracając więc do 'jawnych związków' to do najpopularniejszych jak dla polskiego fana M&A:

  • Ranmaru i Kei (Kizuna);
  • Izumi i Kôji (Zetsuai, Zetsuai/Bronze Since 1989);
  • Takashirô i Sakae (Color)
  • Mink i Riki (Ai no Kusabi)

Bohaterowie prowadzący 'związki jawne' razem mieszkają (o czym chyba każdy z ich znajomych wie), zachowują się jak na parę przystało (pocałunki, tulenie, trzymanie się za ręce, te sprawy) nawet w publicznych miejscach i nie ukrywają swojej orientacji przed innymi. Nie ma jednak problemu tolerancji dla mniejszości seksualnych w przypadku ostatniej z wymienionych przeze mnie par. W Ai no Kusabi związki męsko-męskie są na porządku dziennym, a w ciągu całego anime pojawia się jedynie jedna kobieta. Raj dla fanów i fanek Bishônen'ów ..^_^..

PART TWO ~ Rodzaje 'yaoi'

Yaoi jako gatunek mang i anime dzieli sie na dwa podgatunki:

5 - Shônen-Ai (dosłownie 'męska miłość') - jest podgatunkiem w jakich często pojawiają się uczucia platoniczne (czyli jednostronne). 'shônen-ai' ogranicza się wyłącznie do pocałunków i pieszczot, czasem dochodzi między bohaterami do stosunku fizycznego, jednak przedstawionego delikatnie lub cenzuralnie (by nadawał się do pokazania nastoletnim fanom i fankom 'yaoi'). Do tego podgatunku zalicza się m.in.: Gravitation, Fake (anime), Zetsuai, Kusatta Kyôshi no Hôteishiki, Tôkyô Babylon, X, Rurôni Kenshin, Mirage of Blaze, Shin Seiki Evangelion/Neon Genesis Evangelion (wątek między Kaoru, a Shinji'm - lepiej opisany w fanfic'ach i zilustrowany w fanart'ach - ach Ci głodni 'yaoi' fani Evangelion'a ^o^ Ho, ho, ho... Skąd ja to znam? :D).

- June - drugi podgatunek 'yaoi' w jakim bohaterów łączy bardzo silne uczucie. Zwykle główne postacie mieszkają razem i prowadzą życie zbliżone do małżeństwa. W 'june' występuje seks, w mangach - czasami również i anime - pokazany dosyć dokładnie zajmujący od kilku do kilkunastu stron komiksu. Do tego podgatunku zalicza się m.in.: Kizuna, Ai no Kusabi, Color, Zetsuai/Bronze Since 1989, Fake (manga), Boku no Sexual Harassmet (anime uważane za najbardziej obsceniczną produkcję w świecie 'yaoi').

PART THREE ~ Kim są 'uke' i 'seme'?

6W mangach i anime 'yaoi' można wyróżnić dwa rodzaje gejów. Pierwszy z nich jest znacznie bardziej wrażliwy od drugiego, zależy mu na pocałunkach, tuleniu, powtarzaniu, że się go kocha itd., krótko mówiąc na wszelkich czułościach. Postać tą można by określić kobiecą, nie mam tu na myśli mężczyzn jacy czują się kobietami, a raczej chłopaków delikatnych i czułych, czyli pod tym względem kobiecych. Taki typ bohatera 'yaoi' nazywa się 'uke'. Oprócz tego 'uke' podczas stosunku seksualnego gejów pełni rolę odpowiadającą roli kobiety w związku heteroseksualnym. Do 'uke' należą m.in.:
Shuichi Shindô (Gravitation), Takashirô Tsuda (Color), Izumi Takuto (Zetsuai, Zetsuai/Bronze Since 1989), Randy/Ryo McLane (Fake), Subaru Sumeragi (Tôkyô Babylon, X), Yukito Tsukihirô (Card Captor Sakura), Amano Chizu (Tôkyô Reincarnation).

Drugi rodzaj bohatera 'yaoi' jest zwykle lepiej zbudowany od 'uke', bez wahania staje w obronie ukochanego. Wprawdzie mu również zależy na czułościach jednak w nieco mniejszym stopniu niż na stosunku fizycznym (o jakim 'uke' przeważnie myśli bardzo rzadko lub wcale). To właśnie on przejmuje inicjatywę w swoim związku oraz podejmuje ważniejsze decyzje. Praktycznie pełni rolę taką jak mężczyzna będący hetero z tym, że jest gejem. Taki typ bohatera 'yaoi' nazywa się 'seme'. A teraz wypiszę przykłady bohaterów 'yaoi' jacy należą do tych "bardziej męskich", w kolejności: wyżej opisany 'uke', tutaj jego partner: Yűki/Uesugi Eiri (Gravitation), Sakae Fujiwara (Color), Kôji Nanjô (Zetsuai, Zetsuai/Bronze Since 1989), Dee Laytner (Fake), Seishirô Sakurazuka/mori (Tôkyô Babylon, X), Tôya Kinomoto (Card Captor Sakura), Natsume (Tôkyô Reincarnation).

PART FOURTH ~ End

7Podsumowując: 'yaoi' jest to gatunek mangi i anime dotyczący związków męsko-męskich. Porusza problem tolerancji, zmusza do refleksji, często zmienia pogląd na mniejszości seksualne. Bohaterowie 'yaoi' dzielą się na dwa rodzaje: 'uke' - czyli chłopcy wrażliwi, którym zależy na uczuciach i czułościach, pod tym względem podobni do kobiet, zaś drugi rodzaj - 'seme', to bardziej męscy bohaterowie, lepiej zbudowani od 'uke', bez wahania mogący stanąć w obronie ukochanego, przejmujący inicjatywę w związku, podejmujący co ważniejsze decyzje. 'Yaoi' dzieli się na dwa podgatunki: 'shônen-ai' (jap. męska miłość) w jakim często występują uczucia platoniczne, podgatunek ten ogranicza się do pocałunków i delikatnych pieszczot, 'june' - drugi podgatunek 'yaoi' w jakim bohaterów łączy bardzo silne uczucie, w 'june' spotyka się - mniej lub bardziej odważne, za to zawsze - sceny erotyczne.

PART FIVE ~ Internet

8Teraz ważne strony internetowe o 'yaoi':

- http://www.yaoi.prv.pl [Po prostu wszystko dla fana i fanki 'yaoi' ^^]
- http://www.zetsuai.com [Strona, na której największą atrakcją są zeskanowane i przetłumaczone na język angielski mangi (w większości 'yaoi'), takie jak: Kodomo no Omocha, Color czy New York, New York]
- http://milady.anime.pl [zaraz po 'www.yaoi.prv.pl', 'Milady' to najlepsza strona na temat 'yaoi'. Znajdziecie na niej: najciekawsze skany z wieeeeelu mang 'shônen-ai' i 'june', spis książek o miłości homoseksualnej, opisy różnych 'yaoi'owych' par, video clipy, galeria, mangi 'yaoi' ;zarówno w angielskim jak i polskim tłumaczeniu i wiele więcej]

Poza tym szukajcie stron o 'yaoi' na Onecie (www.onet.pl), Interii (www.interia.pl) czy Wirtualnej Polsce (www.wp.pl) na pewno się nie zawiedziecie! ..^_^..

Oki. Tutaj zakończę wypociny na temat bardzo popularnego ostatnimi laty w Japonii i na świecie gatunku 'yaoi'. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania na ten temat, bądź uwagi, to piszcie na e-mail'a. A póki co... Trzymajcie się cieplutko ^_^


YÚKI-NO USAGI ('uke' ^.^)
yuki_usagi@interia.pl


W tworzeniu powyższego artykułu korzystałem z:
- Kawaii nr 30 (02/2001)
- Kawaii nr 36 (02/2002)
- Kawaii nr 38 (04/2002)
- Kawaii nr 40 (06/2002)
- Kawaii - Mangowo-szkolny przewodnik z kalendarzem (02/2002)

Domô Arigatô 'Laures Majere/Seishirô Sakurazukamori' oraz 'Sumeragi Subaru' za wprowadzenie mnie w cudowny świat 'yaoi' mangi!!!blog comments powered by Disqus