Nowe ekrany ostrzegawcze w Pokemon Go? I to z Polski!

Autor: Małgorzata Gwara
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
22 lipca 2016

Mówią, że miłośnicy Pokemon Go nie zwracają uwagi na otoczenie. Jak to zmienić? Polska artystka proponuje rozwiązanie.

Przestajemy zwracać uwagę na to, co sugeruje nam producent. Ile razy łykamy leki bez uświęconego rytuału przeczytania ulotki i zapoznania się z przeciwwskazaniami lub skutkami ubocznymi? Przemilczmy. Ile osób czyta umowę przed instalacją oprogramowania? No już, nie uśmiechajcie się tak tajemniczo.

Dlaczego tak się dzieje? Czy monotonna forma przekazu już się opatrzyła?

Możliwe, że tak jest i w przypadku Pokemon Go. W sieci, obok postów i komentarzy rozentuzjazmowanych graczy, można odnaleźć też informacje o wypadkach związanych z grą. Ktoś spadł z wiaduktu, jakaś inna osoba wpakowała się pod tramwaj, a na warszawskiej Ochocie na graczy napadł nożownik, na szczęście jednak obyło się bez ofiar. Części z tych przypadków można uniknąć. Można także spróbować wyeliminować inne problemy. 

Twórcy gry mieli pomysł. Przed każdym uruchomieniem gry na ekranach urządzeń mobilnych pojawia się obrazek z Gyaradosem czyhającym na maszerującego dzielnie przez most gracza. Ostrzega, by cały czas zwracać uwagę na otoczenie. "No ja wiem, widziałam/widziałem to ostrzeżenie tyle razy, uważam na otoczenie!". Ale co, jeśli właśnie wyskoczył zza krzaka Pidgey? I weź tu go nie złap! I czemu to się tak długo ładuje?

Niepraktyczne, prawda?

Zapewne do podobnych wniosków doszła Magdalena Proszowska, mieszkająca w Niemczech i pracująca w studiu Blue Byte artystka, która stworzyła cztery alternatywy dla witającego nas za każdym razem widoku, by zmusić gracza do uwagi

. Jej prace upominają, by nie blokować innym drogi, nie śmiecić w Pokestopach (miejscach, gdzie można otrzymać przedmioty potrzebne w grze), nie palić wśród innych oraz szanować ciszę nocną. Gdybyście mieli życzenie, grafiki można pobrać w dużej rozdzielczości ze strony rysowniczki: http://www.pogosigns.com/

Czy uważacie, że urozmaicenie ekranów startowych zmieniłaby wizerunek łowców pokemonów na lepsze?

Inne prace artystki możecie zobaczyć w jej portfolio (niektóre zaś - poniżej).blog comments powered by Disqus