Najlepsze mangi pod choinkę - Gildia poleca!

Autor: Redakcja
20 grudnia 2016

 
Jak co roku przychodzi czas, kiedy chcemy, by nasi bliscy znaleźli pod choinką coś, co wywoła uśmiech na ich twarzach. A jeśli są oni miłośnikami mangi, z pewnością ucieszyliby się z japońskiego komiksu. Tylko który wybrać? Redakcja Gildii M&A przedstawia swoje typy.
 

Dagmara: Gangsta & Czarodziejka z Księżyca

 
Mangi z różnej beczki, ale obie godne polecenia. 
 
Sailor Moon - czyli Czarodziejka z Księżyca, wydana, a niedawno wznowiona przez JPF - to absolutna klasyka. Osiemnastotomowa seria (uzupełniona trzytomową Hasło brzmi Sailor V) opowiada historię Usagi Tsukino, gimnazjalistki, która okazuje się być reinkarnacją Księżniczki Serenity. Ale nie jest to tylko opowieść o magical girls walczących z potworami. Manga niesie ogromny ładunek emocjonalny, związany z dziewczęcą przyjaźnią, dorastaniem, problemami rodzinnymi i niepewnością przyszłości. Zdecydowanie warta jest lektury.
 
Gangsta, wydawana od tego roku przez Waneko, to manga gangsterska - twardzi faceci i równie twarde babki w ogarniętym przemocą mieście załatwiają brudne interesy. Ale główny wątek, powoli budowany przez pierwsze tomy, bezkompromisowość autorki oraz świetnie skonstruowane postaci podkreślone pewnym fantastycznym rysem nadają całości świeżości. To manga akcji, skupiająca się na intrydze, ale nie pomijająca też rozwoju relacji - z całego serca polecam.
 

Gosia: Acony

Za każdym razem przy wyborze komiksowego prezentu staram się, by osoba obdarowana otrzymała kawał solidnej opowieści okraszonej przepięknymi ilustracjami oraz... Ale także by jednak za dużo mnie to nie kosztowało - wszak trzeba także kupić upominki innym. Dlatego też tytuły z serii Jednotomówek Waneko wydają się oczywistym wyborem. Jest wśród nich tytuł, który uważam za perełkę - Acony. To sympatyczna opowieść o siedlisku dziwadeł, istot, których natura wykracza poza ludzkie pojmowanie. Nieumarła Acony i jej piszący powieści tata, żmijowa pani z wydawnictwa czy też żabi samuraj - to tylko część bohaterów wykreowanych przez Kei Toumę. Warto też wspomnieć o ładnie i przejrzyście rozrysowanych kadrach oraz polskim wydaniu, które w jednym komiksie skupia trzy tomy wydania japońskiego i kosztuje mniej więcej tyle, co standardowa książka. Czyż to nie przepis na upominek idealny?
 

Agata: Labirynt uczuć/Kochać mimo wszystko & Uśpiony księżyc/Srebrny trójkąt

 
Wybranie mangi dla miłośniczki lub miłośnika boys’ love od niedawna nastręcza problemu nie “z czego wybrać”, a “co wybrać z coraz liczniejszych tytułów”. Propozycje ode mnie:
 
Labirynt uczuć i Kochać mimo wszystko Yonedy Kou, czyli dwa tomy powiązanych ze sobą historii. Yoneda stworzyła niezwykle empatyczne i pełne emocji opowieści o tym, jak dorośli się w sobie zakochują, a także, ponieważ osadzone są w kontekście miłości homoerotycznej, również o tym, jak poradzić sobie z uczuciem, którego się nie spodziewamy. Obie będą świetne dla poszukujących ambitniejszych i pełnych ciepła historii o miłości.
 
 
Uśpiony księżyc Miyamoto Kano, czyli opowieść z duchami i zagmatwaną przeszłością w tle oraz o tym, że czasem jest tak, że nie kochamy wcale tylko jednej osoby i musimy jakoś sobie z tym radzić. Tworzone przez Kano historie najlepiej można opisać jako słodko-gorzkie - one niekoniecznie kończą się bowiem tak, jak się tego spodziewamy, a happy end czasem naznaczony jest bólem. Dodatkową zaletą Uśpionego księżyca jest jego oniryczność, która w połączeniu z kreską Kano daje wspaniałe rezultaty.
 
Jeśli obie z powyższych już Wasza miłośniczka/miłośnik posiada, warto sprawdzić również jednotomowe propozycje od Kotori.
 
 
Z drugiej strony, jeśli poszukujecie mangi ambitnej i inteligentnej - to doskonałym wyborem będzie Srebrny trójkąt od Moto Hagio. To antologia zawierająca skomplikowane historie science fiction czerpiące nie tylko z dorobku samego SF, ale również antropologii, poddająca analizie takie zagadnienia jak, między innymi, czas czy przeznaczenie. Warto również pamiętać, że Hagio należy do tak zwanej Grupy Roku 24 (24 nen gumi), artystek, które tworzyły mangi rewolucyjne, nieraz wręcz rzucając wyzwanie obyczajowości czy społecznemu status quo. Za Srebrny trójkąt Hagio otrzymała drugą w swojej karierze nagrodę Seiun, przyznawaną przez japońskie stowarzyszenie fanów fantastyki w 1983 roku.
 

Magda: Opowieść panny młodej

 
Czasami mangę na prezent kupujemy komuś, kto nie miał z nią wcześniej dużej styczności i dopiero zaczyna swoją przygodę z japońskim komiksem. W takiej sytuacji musimy podjąć decyzję – który tytuł reprezentuje to, co w mandze najlepsze i zachęci czytelnika do sięgnięcia po kolejne?
 
Opowieść panny młodej Kaoru Mori to manga, która wyróżnia się na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim uwagę przykuwa kreska, niesamowicie szczegółowa i dopracowana - wystarczy spojrzeć chociażby na wzorzyste tkaniny, z których wykonane są stroje postaci. Kolejnym wyjątkowym elementem serii jest tematyka – akcja dzieje się w XIX wieku na terenach Azji Środkowej i pokazuje życie i kulturę mieszkańców tamtych terenów a w szczególności tytułowych panien młodych. Autorka odrobiła pracę domową – wysiłek włożony w odwzorowanie realiów historycznych jest widoczny na każdym kroku.
 
Manga  wydawana jest w Polsce od 2013 r. przez wydawnictwo Studio JG. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest 7 tomów, jest wciąż kontynuowana.
 
 

Ania: Kagen no Tsuki

Manga opowiada historię miłości zagubionej i nieszczęśliwej Mizuki oraz Adama, obcokrajowca, którego ta przypadkiem spotyka na ulicy. Po jakimś czasie Adam jednak wyjeżdża z Japonii, a dziewczyna, zmagając się z bólem złamanego serca i próbując go dogonić, wpada pod koła nadjeżdżającego samochodu. Jak czytamy na stronie wydawnictwa Waneko, na tym historia się nie kończy.
 
Trzytomowa manga Kagen no Tsuki jest dobrym prezentem na Gwiazdkę chociażby ze względu na krótką, zamkniętą historię. Dzięki temu już za jednym zamachem można kupić wszystkie części i nie kazać obdarowanej przez nas osobie czekać na kolejne. 
 
Kagen no Tsuki ma ciepły i tajemniczy klimat, który świetnie wpasuje się w długie, zimowe wieczory. Ciekawa historia dopełniona kreską wyjątkowej mangaki, jaką jest Ai Yazawa, sprawi, że osoba, której podarujecie ten cykl będzie chciała jeszcze bardziej zagłębić się w jej prace.
 

Jeśli szukacie prezentu dla fana mangi i anime (początkującego lub nie), to mamy nadzieję, że pomogłyśmy! 


blog comments powered by Disqus