Miyazaki wyjaśnia: dlaczego rodzice Chihiro zamienili się w świnie?

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
22 lipca 2016

Spirited Away to - obok Totoro - najsłynniejszy film Ghibli. Ciepła, mądra historia rysowana w niezapomnianym stylu. Ma jednak wiele niepokojących momentów - jak ten, w którym rodzice Chihiro zamieniają się w wielkie świnie. To fragment filmu, o który fani (zwłaszcza w Japonii i USA) kłócą się regularnie.

Hayao Miyazaki kilka dni temu poruszył ten temat i sam wyjasnił w liście, o co chodziło z tą sceną.

Informację podała na Twitterze Japonka o nicku 0910noncha, która wcześniej wysłała do Ghibli zapytanie o ten fragment filmu. Dostała pełną odpowiedź od jednego z pracowników, który przekazał jej słowa reżysera!

Miyazaki wytłumaczył, że przemiana rodziców Chihiro w świnie na początku filmu była... symbolem japońskiej ekonomii opartej na tzw. bańce spekulacyjnej" w latach 80. XX wieku - procesu związanego z niekontrolowanym, samonapędzającym się wzrostem ekonomii, po którym następuje gwałtowny spadek cen, krach. "Po tym, gdy ktoś zostanie świnią, nigdy nie zmieni się z powrotem w człowieka - zamiast tego zaadaptuje się do ciała i ducha świni" - napisano w liście. "Nie odnosi się to tylko do świata fantastycznego". W skrócie - rodzice Chihiro mają przypominać Japończykom o jednym z najgłupszych momentów historii, gdy zachłanność i brak pomyślunku postawiły kraj na krawędzi gospodarczego niebytu.

Miyazaki wskazuje także, że pod koniec filmu Chihiro miała świadomość, że żadna z widzianych przez nią świń nie jest którymś z jej rodziców, co miało jej dać "energię do życia, co jest naturalne dla każdego z nas". 

Nie jest to bezpośrednia odpowiedź, ale daje wgląd zarówno w sposób, w jaki Miyazaki konstruuje swoje animacje, jak i w historię Japonii, dla cudzoziemców raczej nieznaną - Japonia, napędzana wzrostem gospodarczym przez lata 80., znalazła się w głębokim kryzysie gospodarczym po krachu w 1991 roku. 
blog comments powered by Disqus